İÇİMİZDEN TRAMP ÇIKARMAK

        Steve Bannon ,Trump’ın Çin Devlet başkanı Xi,  Erdoğan ve Vilademir Putin gibi “güçlü kişiliklere “ ayrıldığını söylüyor.özetle diyorki : “Onlar milliyetçiler, önce ülkelerini koydular, ve buna devam ediyorlar, ve başkalarının düşündüklerini umursamıyorlar.”

        Trump’ın eski başdanışmanı bu adam.Emekli bir subay.Trump’ın seçildiği 2106 seçimlerinin yöneticisi.53 doğumlu Harvard’dan mürekkep yalamış.Onun cephesinden görünen o ki :birileri doğru yapıyor .Cesaretle yol gidiyor.Amerika’ya göre çok daha doğru yapıyorlar…

*******

        Savunma harcamaları konusunda eleştirdiği Nato müttefiklerine karşı söylemini daha da sertleştiren  Trump, aslında geçen hafta Brüksel’deki zirve sürecinde Amerika’ nın “kazıklandığını “ açık açık söyledi.Sadece AB ile, 151 milyar USD dış ticaret açığını “enayilik”  olarak nitelendiren Trump, böyle sürmez demeye getiriyor. Her yıl toplamda 811 milyar USD dış ticaret açığı olan  ABD eski gücünde değil.Dış ticaret açığının 375 milyar  USD kısmı ile başı çeken Çin’e karşı 1300 kalemde ek verginin sebebi bu mihenkte buluşuyor .Ticaret savaşı o hala gelecek ki suyumu bulandırıyorsunun   ötesinde, neden sen benim izin verdiğimden  daha fazla su içiyorsun’a dönecek.Trump’a göre ekonomiyi büyütmeyen ne varsa bunun içinde olan herkes tehdit. ”Önce Amerika”yı tartışan herkes düşman.Çin’i yalnızlaştırmak için Putin’le yakınlaşmak, İranla yapılan nükleer anlaşmadan çekilmek, Brexit konusunda Terasa May’ den net adımlar beklerken, NATO ‘yu sırtında taşımaktan da net olarak vazgeçtiği açık. Almanya ‘nın Rusya’dan gaz tedariki için bile köpürdüğünü söylemek abartı olmaz.

        Dolayısıyla,böyle bakınca modern dünyanın insana ilişkin düştüğü notlar ülkeleri idare eden numuneler içinde geçerli.Hemde nasıl. “ Rekabetçi bireycilik, utanç, haset ve öfke üretiyor. “ diyor Kemal Sayar. Modern insana sürekli “daha iyi olmalısın” diyor.Yetinmiyor. Dinmiyor. Sürekli öfkeleniyor.

        Bu uygarlık gökdelenlerle yücelirken, insanı, yüreklerimizi küçülttü. Ancak bunu yapabilirdi. Bir “Trump”  çıkardı aramızdan…iyiliği ve hakikatı aramaktan vazgeçen bir uygarlık debelenmekten başka ne yapabilirdi ki …

********

        “ Hak bir gönül vermiş bana, Ha demeden hayran olur “ diyen Yunus’a inat , modern insan güzel olanla irtibatını koparmak için, yaratılışa hayran olmak yerine ,hakiki olanı parçalamak adına  ne varsa yapmaya gayret ediyor.Hilmi Ziya ‘dan bu satırlar :

…..ruhlarındaki azabı insanlara hücum ile örteceklerdir.Yazık o insanlara ki cehennemi yeryüzüne indireceklerdir.Bir fikre ,bir kuru söze kul olup körü körüne inananların hali onlardan fecidir.Çünkü bunlar, içlerindeki işığı söndürmüş olanlardır.Ruh için, hürriyeti yaratıcı düşünce için, büsbütün mahvolmuş olanlardır.

        İnanmak varlığın birliğine ulaşmaktır.İlmin dışında alem bırakmamaktır.Ruhu parçalamaktan kurtarıp zaruretler yolundan hürriyete kavuşmaktır.

        İnanmak yetkinliğe doğru yol almaktır, hakikati görmek ve dünyaya hakim olmaktır.Yanılmalar içinde kıvranan ruhu ,kurtuluş kıyısına çıkararak maddeye, hayata ve cemiyete hükmedecek yolu kazandırmaktır.

        İlimle imanı ayıran, hayal kurucu olarak kalacaktır.Ruhunu parçalara bölecektir.Çelişmelere düşerek kendi kendini yok edecektir….”

        Medeniyet tasavvurumuz gün geçtikçe yeni kulvarlar  açıyor hayatımızda. Zamanı, sanatı, siyaseti ,yenilikçi çözümlerimizi ötekine göre farklı algılayabileceğimizi gösteriyoruz coğrafya olarak.Çok daha ötesine ihtiyacımız var.Kendimizi tartışmaya ihtiyacımız var.Enerjimiz var.İtiraz edebiliyoruz toplum olarak. En önemlisi umutlarımız .Dipdiri kalmaya özen göstermeliyiz.Her kırıldığımızda birbirimize cesaret vererek…

Previous
HUKUKÇU DİYOR Kİ
İÇİMİZDEN TRAMP ÇIKARMAK