FAMİLİA ‘LI GÜNLER

Zeynep , gözbebeklerinin içi gülen bir hanımefendi olmuştu bu yıl.İstanbul’dan gelen  misafir kızımız  boy atmış 17 sinden gün almıştı.Tiyatro bahanesiyle !  Elif , yaşlı nine rolünü oynarken büyük abisine  şamarları patlatmıştı. Sanki yıllar yılı Burak abisi  , onun kardeşiydi ve hiç kusuruna bakmazdı edasıyla fırsat bulduğunda şamarlamıştı  Burak abisini. Gençlerin abisi Ahmet , İlknur, Zeliha,  Edanur,  Asude, Emir, Ahmet ,Kaan,Bahadır  arkadaşlıklarını pekiştirmiş ve artık birbirleriyle olmanın adını koymuşlardı.6. yıl Clup Familia buluşması aynı zamanda bir arkadaşlığın bir akrabalığın adı olmuştu.Sıhri hısım, yada kan kardeşliği değil ama Clup familya’dan akraba olduk diyorlardı çocuklar birbirlerine.Öyle ya 10 yaşındaki çocuk 16 yaş heyecanlarına kadar birlikte büyüdüğü ,bir haftalıkta olsa büyüme heyecanı paylaştığı   günlerin adını koymakta hiçte zorlanmıyordu. Dondurmalı Çeşme geceleri, heyecanlı Alaçatı gezmeleri tuzu biberiydi ama , en unutulmazı birlikte yaşanan yaz geceleri hatıralarıydı.Masa tenisi masalarında akıtılan terler, havuz kaydıraklarında kim kimin tepesine düşerse yaşanan küçük ortopedi kazaları ve bunun önünde arkasında yaşanan arkadaşlık hatıraları…

ANADOLU Eğitim Kültür ve Bilim Vakfının organize ettiği Çeşme buluşmaları Clup Familia ‘yı kardeşlik adresi olarak gönüllere yazmıştı.”Sevda’nın oturduğu sokakta oturuyorum “gibi bir çağrışımdı bu.

Clup Familia, vakıf kardeşliğinin mekanı olmuştu.

Yada en iyi tatil arkadaşlığı Familia da  yaşanırdı.

Çünkü tatil çağrışımlarının ötesinde yaşanan kardeşlik hukuku, tatil neşesini en az bir kat çarpıyor, sanki bu otelde sadece mutlu olunur hiç kimse birbiriyle tartışmaz ve kızgın adam bu otele giremez gibi yazılı olmayan bir kural hayata geçiyordu.

Clup Familia ,öncelikle idealizmin doruk noktasında bir gönüller kavşağı olmaktan öte ,  genç  sevgilerin, genç sohbetlerin ,  hürmetin, organizede görev alan fedakar ağabeylerin ,denize girmediği halde muhabbet dilini seven   nine ve dedelerin buluşma yeri olmuştu.Sılayı rahim adresi olsun diye yapmamıştık dermi bilmem otel sahibi, ancak gördüğü işlev ,kavuşturan adres olarak Clup Familia dualı ellerin huzurla yüze sürüldüğü  , kavuşma ve ayrılık gözyaşlarına da tanıklık etti zaman zaman.

İsraf etmemeyi bile öğrendik. Çünkü yabancı yoktu aramızda! Aşçılarımızla bile göz aşinalığı olmuştu.Sosyal kontrol böyle bir tatil mekanında kurulabilir miydi ? mümkün  olurmu ?  demeyin.Neredeyse aşçısı, resepsiyondaki Gökhan’ı, Ayşen’i,  genel müdürü,sahibi, misafiri herkes birbirini tanıyınca kimse pervasızca israf etme hürriyeti bile (!)  bulamıyordu.Her yıl değişen garsonların yanında ,demirbaş animatörlerimiz ve otel görevlileri, büyüyen çocuklarımızın hayata bakışları değiştikçe değişik isimlerle anılır olmuştu.Karayip Korsanları filminden çıkıp gelen bazı  familia personelinden başka, Çiçek taksi aktörlerine taş çıkartan aşçıbaşı kardeşimiz iftar saatlerinin aranan tipi olmuştu.Hulusi Kentmen tarzı  dolaşan yönetici personelin güleryüzlü denetimiyle Clup famila ailesi bir bütünlük teşkil etmekle kalmıyor , misafirle bütünleşen tüm personel , güleryüzlü tavrından bir an olsun ayrılmamaya özen gösteriyor, işlerini zorlaştırmadıklarını gördükleri misafirlere ise yer yer torpil geçmeye de dikkat ediyorlardı.Çaylar self servis olmasına rağmen bir garson dan rica etseniz”sizin için tabi ki çay getiririm” lafzını duyduktan sonra ,yudumladığınız çayla birlikte teşekkür etmeyi unuttuğunuzu fark ediyorsunuz.Bu kadar tabilik içinde getirilen çay, sohbete bahane çünkü.

6.Geleneksel Çeşme buluşması yine sona eriyor.Gelecek yıl çocuklarımız biraz daha büyümüş olarak buluşacağız.Bazılarımız daha zengin olacak belki de.Umit ettiklerine kavuşamayanlar da olacak aramızda.Gözyaşlarıyla dost olanlarda da olacak belki.Ama Çeşme buluşmaları umutları tazelemeye devam edecek inşallah, iyiliklerin konuşulduğu bir mekan olma ayrıcalığını hep koruyacak  Clup Familia.Bu dua ve temenniyle “birbirinizi gerçekten sevmedikçe “ diye devam eden ilahi  prensibe susamış toplumumuzda, bir teselli mekanı Clup Famila da gelecek buluşmayı iple çekeceğiz.Birbirimizi gerçekten sevmek için…Haziran 2015

Bir Clup Famila misafiri

Mikail HASBEK

Previous
Hukuka Güvenmeliyiz